fbpx
Mergata News
Sport

Zbulohet: Thiago Silva e donte Milanin dhe priti deri në fund

zbulohet:-thiago-silva-e-donte-milanin-dhe-priti-deri-ne-fund

Kthimi i Zlatan Ibrahimovic në Milano ishte një sukses, nuk ka dyshim. Duke u kthyer në Milanello tetë vjet pas transferimit dikur, suedezi ende u tregua vendimtar pavarësisht moshës së tij të madhe.

Nuk janë të paktë edhe tifozët që gjithashtu ëndërronin kthimin e Thiago Silva, i cili u largua me Zlatan në 2012 dhe të cilit i skadonte kontrata e tij me PSG.

Një tjetër operacion transferimi falas që do t’i kishte dhënë ekipit të Stefano Pioli përvojë dhe cilësi të mëtejshme. Sidoqoftë, marrëveshja nuk është materializuar.

Fabrizio Romano, gazetari i Sky Sport dhe sidomos i merkatos, shpjegoi për Calciomercato.com se braziliani dëshironte të bënte si Ibrahimovic: të kthehej në Milano.

Ai u bëri të ditur kuqezinjve dëshirën e tij për të veshur përsëri fanellën e Milanit. Kthimi në Milanello ishte opsioni i tij i preferuar pas përfundimit të përvojës së tij të gjatë te Paris Saint-Germain.

Sidoqoftë, Milan bëri disa zgjedhje të ndryshme. Thiago Silva nuk u kthye për arsye të rrogës dhe gjithashtu të moshës. Menaxhmenti i lartë bëri një përjashtim me Ibrahimovic në lidhje me të dhënat personale dhe gjithashtu i pagoi atij një pagë shumë të lartë (rreth 7 milion euro neto në sezon), ndaj ata nuk dëshironin të përsërisnin operacionin.

Mbrojtësi brazilian, si rezultat, konsideroi opsione të tjera për të ardhmen e tij dhe në fund zgjodhi Chelsea. Aventura në një ligë shumë konkurruese si Premier League është stimuluese dhe e paguar mirë.

Ekipi i Frank Lampard përbëhet nga shumë lojtarë të rinj, kështu që përvoja e Thiago Silva mund të jetë e dobishme.

TË NGJAJSHME

Rekordi tjetër i Messit në Ligën e Kampionëve

mergata.eu

E mposhti koronavirusin, Ibrahimovic rikthehet në stërvitje te Milani

mergata.eu

Edona publikon foto nga shtëpia, pamja e saj mori tërë vëmendjen

mergata.eu