fbpx
Mergata News
Lajme

Xhavit Haliti, kandidat për President të Kosovës! A do e votoni

Çështja e postit të Presidentit, po vazhdon të “zi ejë” në skenën politike kosovare. Ishte kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ai i cili, pak kohë më parë de klaroi hapur kandidaturën për këtë post.Por kreu i LDK, Isa Mustafa, ka thënë se kjo pozitë duhet t’i takojë Partisë Demokratike të Kosovës.

Aktualisht këtë pozicion po e mban Vjosa Osmani si UD e Presidentit, e cila mund të qëndrojë vetëm 6 muaj, pas konfirmimit të ak takuzës nga Gjy kata Speciale për ish-presidentin Thaçi.

Nga burimet te sigurta brenda PDK-së, se si kandidate serioz për president nga ky subjekt politike po lakohet emir i ish nënkryetarit të Kuvendit të Kosovës Xhavit Haliti.

TË NGJAJSHME

Kadri Veseli publikon foto me Trumpin dhe me Bidenin: Popullit të Kosovës nuk i takon të mbajmë anë

mergata.eu

Lajçak pas takimit me Kisnettin, thotë se BE-ja dhe ShBA-ja ndajnë të njëjtat interesa në Ballkanin Perëndimor

mergata.eu

Limaj: Folni çka të doni, por nja dijeni se pa Thaçin, Krasniqin, Veselin, Selimin nuk do të kishte UÇK

mergata.eu