Mergata News
Lajme

Vuçiq thotë se Serbia e gatshme për kompromis me Kosovën, jo për ultimatum

vuciq-thote-se-serbia-e-gatshme-per-kompromis-me-kosoven,-jo-per-ultimatum

Kosova dhe Serbia janë duke tentuar që të arrijnë marrëveshjen finale mes dy vendeve.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq shpreson që BE-ja të kuptojë që Serbia është e gatshme për bisedë dhe kompromis në dialogun me Kosovën, por jo për një ultimatum dhe mesazhe të njëanshme.

I pyetur rreth deklaratës së të dërguarit të BE-së për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajcak se ai pret një vendim të gjerë mbi Kosovën, Vuçiq tha se ai pret një bisedë të saktë me Lajcak dhe presion nga disa vende të mëdha.

Ai gjithashtu shpreson që BE-ja do të kuptojë që dikush nuk mund të nënshkruajë marrëveshjen dhe më pas të miratojë një rezolutë që mohon ekzistencën e komunave serbe ose duke thënë se Serbia duhet të njohë pavarësinë e Kosovës.

“Kjo është e pamundur”, tha Vuçiq duke shtuar se ishte i sigurt që pozicioni i Lajčák nuk ishte i lehtë.

Ai vuri në dukje se thelbi është se shqiptarët presin që dikush të bëjë presion ndaj Serbisë dhe që ata të thonë “ne do ta nënshkruajmë atë”.

“Unë pres presion në të ardhmen, nuk mendoj se do ta bëjë Lajcak, do ta bëjnë disa vende të mëdha, të cilat do të thonë “nëse e pranon atë, ne do të të godasim në kokë, do të jesh një demokrat i madh, dhe nëse jo, atëherë do të jesh autokrati më i madh”, tha ai.

TË NGJAJSHME

Thyhen xhamat e autobusëve në Prishtinë për festën e ‘Halloween’, reagon Shpend Ahmeti

mergata.eu

Letra e Mustafës rreth Asociacionit, reagon Albulena Haxhiu

mergata.eu

Ahmeti pas takimit me Zemajn tregon a do të hyjë Prishtina në karantinë

mergata.eu