fbpx
Mergata News
Lajme

Vjosa Osmani lidere e vërtetë, i prishi ‘pazaret’ e nëntokës mes Hashim Thaçit e Ramush Haradinajt

U.d. Presidentja, Vjosa Osmani-Sadriu të mërkurën mbrëma ka shfuqizuar katër dekrete për konsujt në Pragë, Lubjanë, Shkup e Tiranë.Përmes një komunikate Presidenca njoftoi se në përputhje me përgjegjësitë e saj kushtetuese si dhe bazuar në praktikat diplomatike e konsullore, Osmani ka shfuqizuar katër dekrete për konsuj të përgjithshëm, konkretisht për konsujt e përgjithshëm në Pragë, Lubjanë, Shkup dhe Tiranë.

Sa i përket tri rasteve të para, bazuar në praktikën diplomatike e konsullore, konsullatat e përgjithshme, si rregull, nuk hapen dhe konsujt e përgjithshëm nuk emërohen në të njëjtin qytet ku ndodhet edhe Ambasada. Për më tepër, bazuar në informatat që na janë dërguar, për këta konsuj të përgjithshëm nuk kishte ekzekuaturë/pëlqim nga shteti pritës”.

“Si udhëheqëse e politikës së jashtme, u.d. Presidentja është e përkushtuar që të mbrojë ligjshmërinë dhe profesionalizmin përgjatë emërimeve në shërbimin e jashtëm. Ajo do të vazhdojë të insistojë, që të mos tejkalohet kuota e emërimeve politike, e paraparë me Ligjin për Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Shërbimin Diplomatik, dhe që emërimet të bëhen nga radhët e diplomatëve të karrierës”, thuhet në njoftim

Lidhur me vendimin e fundit, nga ana e Vjosa Osmanit, ka folur edhe njohësi i çështjeve politike në vend, Faton Mehmeti, raporton gazeta “Bota sot”.

TË NGJAJSHME

Kardiologjia Invazive notë proteste Qeverisë së Kosovës për marrjen e hapësirave të repartit

mergata.eu

Aleksander Vuçiq thotë se Serbia është e gatshme për një zgjidhje kompromisi me Kosovën

mergata.eu

Në qendër të Prishtinës incident mes policëve dhe palestinezëve

mergata.eu