Mergata News
Lajme

Tre të vdekur nga koronavirusi në 24-orët e fundit në Kosovë

tre-te-vdekur-nga-koronavirusi-ne-24-oret-e-fundit-ne-kosove

Janë konfirmuar 197 raste të reja me koronavirus.

IKSHPK njofton se nga 1.018 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, 197 kanë rezultuar pozitive, përcjell ORAinfo.

Ndërkqa sot janë shëruar edhe 48 pacientë të tjerë, kurse 3 persona kanë ndërruar jetë./ORAinfo/
48 TË SHËRUAR DHE 197 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.018 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 197 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (2 raste Spitali i Përgjithshëm Prizren dhe 1 rast Mjekimi Intenziv Qendror, QKUK).

Numri total i rasteve pozitive është 18.345 raste nga 89.108 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 669 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 48 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 15.198 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.478.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 92 raste, komuna Fushë Kosovë 17 raste, komuna Gjilan 17 raste, komuna Gjakovë 14 raste, komuna Pejë 14 raste, komuna Ferizaj 13 raste, komuna Drenas 4 raste, komuna Klinë 4 raste, komuna Vushtrri 4 raste, komuna Mitrovicë 3 raste, komuna Obiliq 3 raste, komuna Istog 2 raste, komuna e Lipjan 2 raste, komuna Podujevë 2 raste, komuna Prizren 2 raste, komuna Rahovec 2 raste dhe me nga një rast komunat Shtime dhe Viti.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

TË NGJAJSHME

Hyrja me vetura në qendër të Prishtinës do të bëhet me pagesë

mergata.eu

Nga arrestimi nuk janë parë, Nasim Haradinaj bisedon sot në ‘Zoom’ me familjen

mergata.eu

Bllokimi i vendimmarrjes në Kuvend po shkaktohet nga mungesa e shumicës nga Qeveria

mergata.eu