Mergata News
Lajme

Tre të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit në Kosovë

tre-te-vdekur-nga-koronavirusi-ne-24-oret-e-fundit-ne-kosove

Tre persona kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit, në 24 orët e fundit në Kosovë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka publikuar të dhënat e fundit rreth situatës me COVID-19 në vend.

Në 24 orët e fundit janë testuar 943 mostra.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 943 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 205 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast Spitali i Përgjithshëm Pejë, Spitali i Përgjithshëm Prizren dhe Spitali i Përgjithshëm Gjakovë)”, njofton IKSHPK.

Numri total i rasteve pozitive është 18.148 raste nga 88.090 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 666 raste të vdekjes.

TË NGJAJSHME

U tha se babi i saj u përfshi në vjedhjen e 2 milionë eurove, reagon Hajrije Gashi pas shkarkimit nga zv.kryeministrja Balaj

mergata.eu

Ambasada amerikane tërhiqet nga konkursi për kryeprokurorë

mergata.eu

A ka dhënë dorëheqje kryeministri Hoti?

admin