Mergata News
Opinione

Shpallet gjendje emergjente për shkak të situatës me koronavirus

shpallet-gjendje-emergjente-per-shkak-te-situates-me-koronavirus

Situata me koronavirus, shpallet gjendja emergjente.

Për shkak të situatës me koronavirusin, Qeveria franceze ka vendosur të shpallë gjendjen emergjente.

Pas njoftimit, Qeveria e Francës ka thënë se pandemia e COVID-19 shkatërroi shëndetin publik, që ka ndikuar në shëndetin e popullatës dhe kërkon caktimin e masave të reja strikte.

Autoritetet shëndetësore në Francë bënë të ditur se në shtet për herë të parë që nga 25 qershori, janë më shumë se 9,100 persona që po trajtohen në spitalet për COVID-19.

Deri tash në Francë janë regjistruar 820 mijë raste pozitive me COVID-19, ndërsa 33 mijë persona kanë vdekur si pasojë e virusit.

TË NGJAJSHME

15 mijë të infektuar brenda dite, Merkel kërkon mbylljen e vendit!

mergata.eu

Nëse Kosova fiton ndaj Maqedonisë Veriore, në finale do të luaj me këtë kombëtare

mergata.eu

Pati shans të artë për të shënuar, Aliti ndjehet i zhgënjyer me humbjen e Kosovës

mergata.eu