fbpx
Mergata News
Lajme

Shifrat alarmante të rasteve me koronavirus, ministri i Arsimit ka një kërkesë për nxënësit dhe mësimdhënësit

shifrat-alarmante-te-rasteve-me-koronavirus,-ministri-i-arsimit-ka-nje-kerkese-per-nxenesit-dhe-mesimdhenesit

Është përkeqësuar situata me koronavirus në Kosovë.

Pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19 në Kosovë, ka reaguar edhe ministri i Arsimit, Ramë Likaj, i cili u ka bërë thirrje nxënësve, prindërve dhe mësimdhënësve që t’i respektojnë me përpikëri masat e rekomanduara nga Minstria e Shëndetësisë.

Përmes një postimi në Facebook, Likaj tha se të gjithë duhet të punojnë për parandalimin e COVID-19 në mënyrë që të mbahet mësimi nëpër shkolla.

“Rastet me COVID-19 po rriten përditë. Ju bëjmë thirrje nxënësve, prindërve, mësimdhënësve dhe stafit të shkollave, që të respektojnë me përpikëri masat e rekomanduara nga MSh dhe IKShPK. Asnjë skenar tjetër nuk e zëvendëson pjesëmarrjen në shkollë. Prandaj, të punojmë të gjithë së bashku që të mbajmë në jetë skenarin A (mësim me pjesëmarrje në shkollë)”, ka shkruar Likaj.

Kujtojmë se ditët e fundit, Kosova ka shënuar rritje sa i përket numrit të infektimeve me COVID-19, ndërsa sot ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka njoftuar për masat e reja për gastronominë dhe kufizimin e lëvizjeve për personat mbi 60 vjeç.

Këto masa do të hyjnë në fuqi nga e hëna.

TË NGJAJSHME

Presidenti Thaçi nesër e takon Lajçakun, pas kthimit nga Washingtoni

mergata.eu

Ndonëse pësoi rënie, Trusti e mbyll vitin me fitime

mergata.eu

Vuçiq: Biden do të na detyrojë ta njohim Kosovën, s’kemi qare ndryshe!

mergata.eu