fbpx
Mergata News
Lajme

Serwer i bindur: Vuçiq nuk do ta njohë Kosovën

serwer-i-bindur:-vuciq-nuk-do-ta-njohe-kosoven

Serwer: Vuçiq nuk do ta njohë Kosovën.

Profesori në Universitetin Johns Hopkins, Daniel Serwer, ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës.

“Ai (Vuçiq) thotë se nuk do ta bëjë. Unë i besoj atij. “Unë mendoj se Serbia ka shumë të ngjarë të ketë një president të ri para se të njohë Kosovën,” tha Server në një intervistë për të përjavshmen “Vreme”, transmeton Klan Kosova.

Njohësi i çështjeve të Ballkanit tha se mendon se nuk ka iluzion politik se Kosova është ende Serbi.

“Të gjithë politikanët në Serbi e kuptojnë se ata nuk do të qeverisin kurrë më Kosovën dhe se do të duhet të njohin sovranitetin dhe pavarësinë e saj si një kusht për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian,” tha Serwer, transmeton Klan Kosova.

Ai shtoi se politikanët në Serbi “janë të vetmit që ende përdorin çështjen e Kosovës për të fituar disa pikë politike në vend dhe për ta larguar vëmendjen nga situata e keqe ekonomike”.

Deklaratës se një numër i madh i njerëzve në Serbi pretendojnë se Kosova është zemra e Serbisë, duke përsëritur fjalën për “tokën e shenjtë serbe dhe djepin shpirtëror”, Server u përgjigj “se nëse e bëjnë, ata duhet të shkojnë të vizitojnë Kosovën dhe pothuajse askush nuk e bën”, transmeton Klan Kosova.

“Unë mendoj se e gjitha është një rrëmujë e hollë. “Nëse vërtet dëshironi normalizim të vërtetë, do të duhet të shtoni shumë mish,” theksoi Server, duke shtuar se marrëveshja nga Washingtoni është vetëm një mjet në fushatën e Trump.

“Kjo marrëveshje nuk do të vlejë letra në të cilën është shtypur, përveç nëse zbatimi i saj shoqërohet me mbështetje të madhe. Deri më tani, nuk ka pasur pothuajse asgjë, ose shumë pak, përveç deklaratave nga dhomat e tregtisë. Kjo është vlera e vetme “, tha ai, transmeton Klan Kosova.

Ai u pajtua me deklaratën se marrëveshja e Washingtonit ende mundëson forcimin e bashkëpunimit ekonomik midis Serbisë dhe Kosovës, i cili është i rëndësishëm për të dy palët.

Ai vlerësoi se plani për shkëmbimin e territoreve nuk ishte varrosur.

“Nuk është. ” Është një mumje që endet në tokë duke pritur budallain tjetër për ta ringjallur atë”, deklaroi Serwer

TË NGJAJSHME

Hyrja me vetura në qendër të Prishtinës do të bëhet me pagesë

mergata.eu

Ministrja Haradinaj-Stublla: Lajçak dëshiron të kthejë idenë e korrigjimit të kufijve

mergata.eu

Çaji i rusit po i bënë për spital qytetarët e Kosovës

mergata.eu