fbpx
Mergata News
Lajme

Rugova dyshohet se jashtëligjshëm ia dha një familjari pronën e Komunës për gurëthyes

rugova-dyshohet-se-jashteligjshem-ia-dha-nje-familjari-pronen-e-komunes-per-gurethyes

Haki Rugova dyshohet se jashtëligjshëm ia dha një familjari pronën e Komunës për gurëthyes.

Për të dytën herë kryetari i Komunës së Istogut, Haki Rugova, do të përballet me drejtësinë, për dyshimet se në cilësinë e kryetarit të komunës i ka krijuar favore të mëdha financiare kompanisë së një familjari.

Arrestimi i Rugovës së bashku me ish-nënkryetarin e Komunës, Lulzim Blakaj, e një zyrtar tjetër të Komunës, Faton Bujupi, lidhet me dhënien e disa parcelave të Komunës, të cilat janë shfrytëzuar për gurëthyes.

“4 vendime të Kuvendit Komunal për dhënie të Parcelave publike në shfrytëzim për gurthyes” ka thënë avokati Besnik Berisha mbrëmë në RTK, teksa ka treguar arsyen e arrestimit të klientit të tij, Haki Rugovës.

Në Komunën e Istogut nuk kanë pranuar të flasin për këtë çështje.

Policia e Kosovës, pa folur për identitete, ka treguar dyshimet fillestare për këta zyrtarë.

“Mund të konfirmojmë se hetuesit e Drejtorisë për Kr’ime Ekonomike dhe Korrupsion, më 9.10.2020, kanë intervistuar tre persona në cilësinë e të dyshuarve, nën dyshimin e kryerjes së veprave penale “keqpërdorim i pozitës zyrtare”, “konflikt interesi” dhe “falsifikim i dokumentit zyrtar”. Të dyshuarit pas intervistimit me vendim të prokurorit të shtetit nga Prokuroria në Pejë iu ka shqiptuar masa e ndalimit prej 48 orësh”, thuhet në përgjigjen e Policisë së Kosovës.

Dhënia e dy parcelave të komunave në shfrytëzim për këtë kompani është bërë dy vjet më parë. Në vitin 2018, nënkryetar i Komunës ishte Lulzim Blakaj.

“Kryetari nuk i ka nënshkruar vetë kontratat. E ka shmangur konfliktin e interesit. Pra, nënkryetari i ka nënshkruar”, ka thënë ai.

TË NGJAJSHME

Avdullah Hoti: Rinia nuk është marre me punua edhe për 150 euro, me kontribuua për këtë shtet të mirë

mergata.eu

Biden kishte kërkuar që Kosova ta nënshkruajë demarkacionin dhe ta formojë Asociacionin

mergata.eu

Bajrami për 2 milionët e vjedhura: S’mund të garantoj, por po punoj që të kthehet çdo cent i vjedhur

mergata.eu