Mergata News
Lajme

Rritet numri i rasteve të reja me koronavirus në Kosovë

rritet-numri-i-rasteve-te-reja-me-koronavirus-ne-kosove

Janë shënuar 79 raste të reja me koronavirus në Kosovë.

IKSHPK njofton se nga 764 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, 79 kanë rezltuar pozitive, përcjell ORAinfo.

Ndërkaq sot janë shëruar edhe 61 pacientë të tjerë kurse tre persona kanë ndërruar jetë.

Njoftimi i plotë i IKSHPK-së:

61 TË SHËRUAR DHE 79 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 764 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 79 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (2 raste Klinika Infektive dhe 1 rast MIQ, QKUK).

Numri total i rasteve pozitive është 16.050 raste nga 73.340 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 641 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 61 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 14.250 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.159.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 26 raste, komuna Gjilan 17 raste, komuna Gjakovë 11 raste, komuna Ferizaj 3 raste, komuna Pejë 3 raste, komuna Viti 3 raste, komuna Drenas 2 raste, komuna Klinë 2 raste, komuna Malishevë 2 raste, komuna Prizren 2 raste, komuna Vushtrri 2 raste dhe me nga një rast komunat Fushë Kosovë, Lipjan, Rahovec, Shtime, Skenderaj dhe Suharekë.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

TË NGJAJSHME

Gani Geci: A është Valon Syla i biri i serbes me emrin Oliverë (OLA)?

mergata.eu

Ambasadori britanik: Marrëveshja e Uashingtonit pozitive, involvimi amerikan me Grenellin solli progres

mergata.eu

LAJMI I FUNDIT: Apeli ia heq masën e arrestit shtëpiak Haki Rugovës

mergata.eu