fbpx
Mergata News
Mergata

Rrëfimi i Dr. Dafina Krasniqit për sfidat gjatë ballafaqimit me Covid 19

rrefimi-i-dr.-dafina-krasniqit-per-sfidat-gjate-ballafaqimit-me-covid-19

3 muaj pandemie ditë të vështira, kur e gjithë bota u përball me armikun e padukshëm COVID-19, një mirënjohje e pafundme shkon për heronjtë Mjekët dhe infermierët shoferet e stafi sanitar kuzhinieret e spitaleve që u përballëm me virusin koronë.

Kishim edhe ne frikë, kemi familje. Po si të gjithë edhe NE nuk jemi prej guri. Por ndryshe nga të gjithë kemi bërë një betim.

“I gjithë stafi mjekësor në vendin tonë ishte në gjendje gatishmërie gjithmonë në secilën njësi repart e QKMF ku me të vërtetë nuk e dijnim se në çdo cep të saj ekziston frika se mund të marrësh virusin që po “gllabëron” jetë njerëzish”. Ndoshta nuk jemi te gjithë heronj, por jemi të guximshëm po! I gjithë stafi mjeksor ne vendin tonë ne gjendje gatishmerie gjithmonë ne secilen njesi repart e qkmf ku met vertet nuk e dijm se ne çdo cep të saj ekziston frika se mund të marrësh virusin që po “gllabëron” jetë njerëzish.Isha çdo ditë aty, ne gjendje gatishmerie duke punuar me orë shtesë, mes plagëve, krizës nervore stresit rrezikshmeris dhe frikës se kur të shkojnë në shtëpi mund të infektoj familjarët e mi ka shtuar dr.Dafina.

Une dhe kolegët e mi kishim shenja në lëkurën e fytyrës për shkak se maska duhet shtrënguar shumë fortë dhe i mbanim me orë e kur mbaronte dita, ne “zhvishemi nga veshjet mbrojtse Së pari me kujdes te shtuar dezinfektojshim dorezat, pastaj largonim mjetet mbrojtse, Për shumë nga ne mjekë dhe infermier nga frika se mund të infektojmë familjet tona zgjedhnin që në fund të një dite sfilitëse të mos qëndrojmë të pushojmë të qetë me familje por nje distancim nga ta qoftë edhe ne dhomë duke qendruar vet eh sa shumë sfida kaluam 3 muaj dite rresht.

Ky virus i padukshem nuk kursej as punetoret shendetsor shume te prekun mjek infermier dolen pozitiv me covid 19,por edhe mas sherimit u kthyen ne vendin e tyre te punes prap perball sfides sepse heronjtë ishin te domosdoshem ne kete betejë mas sherimit

Po e perfundojm 3 muaj pandemi e shume sfida por nesër ndoshta s’do kemi më pandeminë, do zoti mos te perseritet ma por do të na presin sfida të tjera. Në ditë normale kemi njerëz që aksidentohen, që sëmuren, që infektohen, por është shumë e rëndësishme të kuptojmë se balancat e shoqërisë sonë janë kur respektohet çdo profesion. Nuk ka rëndësi nëse je një i alkoolizuar, me AIDS, ke abortuar një fëmijë, nënë adoleshente, ke kancer. Një infermierë,mjek gjithmonë do të kujdesët për ty Andaj te respektojmë arkitektët dhe inxhinierët kur bie tërmet, infermierët dhe mjekët kur ka pandemi, apo ata që menaxhojnë qytetin e na sigurojn neve si policët, zjarrfikësit, që kane dhe duken si punë rutinë, por pa të cilat nuk do e kishim një jetë normale dhe te qetë

Faliminderit zotit qe ma dha shendetin e plote dhe shume krenare qe isha ne kete kohe pranë popullit dhe i sherbeva vendit sikur edhe tjera herë kur ishim ne dite normale

TË NGJAJSHME

Adem Dërmaku merr pjesë në panairin e arteve “Kunstzürich 2020”

mergata.eu

Mjeku shqiptar në SHBA: Izolimi ishte gabim

mergata.eu

Prezantimi i vlerave kulturore shqiptare në Elb-Filarmoninë e Hamburgut

mergata.eu