Mergata News
Lajme

Projektligji për UÇK’në, ndryshon betimi i ushtarit

projektligji-per-uck’ne,-ndryshon-betimi-i-ushtarit

Në projektligjin për mbrojtjen e vlerave të UÇK’së është futur një version i ri i betimit të ushtarit.

Nga opozita po konsiderojnë se kjo është përpjekje për ridizajnim të historisë.

Synimi i tyre në luftë ishte bashkimi i trojeve shqiptare. Luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës këtë dëshirë e thanë me gojën e tyre edhe kur dhanë betimin.

E tash kur po synohet të miratohet projektligji për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK’së në të është përfshirë edhe një version i betimit, ndryshe nga origjinali.

Nga Partia Demokratike që iniciuan këtë ligj tregojnë se ku qëndron dallimi.

Shefi i VV’së Rexhep Selimi sipas të cilit po tentohet të bëhet ridizajnim i të kaluarës dhe historisë.

Të mangët këtë ligj që tash e disa herë nuk po merr miratimin e deputetëve po e shohin edhe në Lidhjen Demokratike.

TË NGJAJSHME

S’ka kuorum, dështon votimi i rezolutës së VV-së kundër Minishengenit

mergata.eu

Lutfi Haziri për Vjosa Osmanin: Kush ka dalë prej LDK’së, shihet tash ku është

admin

Mikrobiologu Raka: Mbyllja totale është opsioni i fundit

mergata.eu