Mergata News
Lajme

Porosia e infektologut kosovar: Të analizohet forcimin e masave për parandalimin e rritjes së rasteve me koronavirus

porosia-e-infektologut-kosovar:-te-analizohet-forcimin-e-masave-per-parandalimin-e-rritjes-se-rasteve-me-koronavirus

Infektologu kosovar: Kosova ta analizojë forcimin e masave për parandalimin e rritjes së rasteve me COVID.

Infektologu kosovar, Izet Sadiku, përmes një postimi të bërë në rrjetin social Facebook, ka folur për gjendjen aktuale të pandemisë COVID-19.

Ai ka thënë se rritja e numrit të rasteve ditëve të fundit ka qenë e pritshme, gjë e cila po shihet edhe në Evropë, transmeton Indeksonline.

Ndërsa ka shtuar se edhe Kosova duhet të analizojë forcimin e masave me qëllim të parandalimit të rritjes së rasteve, që sipas tij mund të jetë e papërballueshme për sistemin spitalor.

Ky është postimi i plotë i infektologut Sadiku:

Në javën e fundit kemi pasur rritje të rasteve me COVID19 e cika ka qenë e pritur sidomos tash kur po shohim rritjen e shpejt të rasteve ne Evropë.

Java e fundit ka treguar që po hym shumë shpejt në një fazë të re dhe shtetet Evropiane kanë filluar aplikimin e masave te reja për të parandaluar dhe mbajtur në kontrollë një valë të re të infeksionit.

Edhe Kosova duhet të analizoj forcimin e masave me qëllim të parandalimit të rritjes së rasteve që mudn te jenë të pa përballueshme për sistemin spitalor.

Numri i rasteve në Prishtinë është shume i lartë, diku 40-50% e rasteve të reja , e cila është e kuptushme duke ditur aktivietet në Prishtinë, por duhet edhe mobilizim më i madh sidomos i pushtetit lokal sepse nuk ka asnjë aktivitet më i rëndeshim në ketë fazë se sa parandalimin dhe luftimi iCOVID19.

Rritja e kapacieteve testuse e cila do të vazhdoj të rritet edhe javëve ne vijim,

Punësimi i mbi 600 punëtorëve shëndetësor,

Rritja e pajisjeve dhe kapacieteve spitalore

Rritja e numrit të inspektorëve

Janë disa masa që janë nderrmarrë për lufitimin dhe parandalimin e pandemisë të cilat kanë dhanê rezultate.

Tash dueht filluar kontrolli rigoroz i respektimit të masave dhe duhet të filoj aplikimi i masave parciale, aty ku nuk respektohen masst aty merren masat ndëshkuese,

Të analizohen veprimatarit që rrisin rrezikun e infeksionit më shumë te merren ,masa për redukim te tyre.

Të bëhet vaksinimi për gripin sezonal.

Të respektohen masat parandaluese.

TË NGJAJSHME

Zemaj flet pas takimit me Ahmetin, paralajmëron dënime të ashpra për mosrespektuesit e masave

mergata.eu

Haradinaj: O nuk i kam borxh PDK-së, më shau një popull që jam bërë me hajnat

mergata.eu

Pas votimit në lexim të parë të projektligjit për rimëkëmbje ekonomike, LDK ka edhe këtë kërkesë

mergata.eu