Mergata News
Sport

Pioli ‘i kënaqur’ me paraqitjen ndaj Romës ndërsa zbërthen gabimet e skuadrës së tij

pioli-‘i-kenaqur’-me-paraqitjen-ndaj-romes-ndersa-zberthen-gabimet-e-skuadres-se-tij

Trajneri i Milanit, Stefano Pioli ishte i lumtur fakti që skuadra e tij u dorëzua në epërsi tri herë për të barazuar 3-3 me Romën në San Siro të hënën në mbrëmje.

Ishte një takim drithërues por për tifozët e Milanit ishte ndoshta për të gjitha arsyet e gabuara, pasi një përplasje e Zlatan Ibrahimovic dhe një goditje e Alexis Saelemaekers nuk ishin të mjaftueshme për të marrë të tre pikët.

Suedezi shënoi brenda dy minutave para se Edin Dzeko të barazonte pas një gabimi të Ciprian Tatarusanu, dhe Saelemaekers rivendosi avantazhin brenda dy minutash nga rifillimi i pjesës së dytë, por Jordan Veretout barazoi pas një penalltie të diskutueshme.

Milani mendoi se kishte bërë mjaft kur Ibrahimoviç shënoi nga një penallti të tij pas një faulli ndaj Hakan Calhanoglu, por Marash Kumbulla bëri një barazim të vonë në shtëpi pas një asistimi të llojit të Zlatan, dhe go.ditja e afërt e të cilit nga një cep i ndihmoi topin rrugë.

Pioli foli me Sky Italia pas ndeshjes, përcjellORAinfo.

“Unë shkoj në shtëpi i kënaqur me performancën, nuk duhet të shohim renditjen. Është e kotë ta fshehësh, në fund të lojës lojtarët nuk ishin të kënaqur, ka keqardhje, u përpoqëm deri në fund. Mundësia e Romagnolit e provon atë , ”tha ai.

“E gjithë performanca ishte e një niveli të mirë, ndaj një kundërshtari të fortë. Ata shfrytëzuan rastet më mirë se ne. Kjo është rruga e duhur, kjo performancë na jep bindje të mëtejshme”.

Për mungesën e Donnarumma: “Gabimet janë pjesë e futbollit, Tatarusanu humbi kohën e tij. Ai është një portier i fortë, në debutimin e tij, pak diçka mund të ketë paguar”.

“Performanca e ekipit ishte e vëmendshme dhe shpirtërore. Le të punojmë për secilën ndeshje dhe në përgatitje për ndeshjen tjetër”.

Për penalltitë e dhëna nga Giacomelli: “Nuk dua të komentoj”.

Pioli ka folur edhe për Leao: “Gjatë javës i kam folur mjaft qartë Rafës për atë që pres nga ai, jam shumë i kënaqur me performancën e tij”.

“Ai duhet të vazhdojë në këtë mënyrë, ai është një lojtar shumë i ri dhe i fortë. Saelemaekers po rritet shumë, Castillejo gjithashtu. Ne kemi humbur Rebic për më shumë se një muaj, Hauge po bënte mirë. Ne ngritëm nivelin e departamentit sulmues dhe kjo ngre konkurrencën”.

Për momentin aktual: “Ekziston një mjedis pozitiv, harmoni e plotë, ne punojmë në maksimum çdo ditë. Më pëlqen të theksohet fryma e ekipit, është një grup vetëmohues. Nga pikëpamja e vendosmërisë, ne jemi askush. Ne duhet të vazhdojmë me këtë qëndrim”, ka thënë ai. /ORAinfo/

TË NGJAJSHME

Depay në Barcelonë, vjen lajmi i fundit nga Spanja

mergata.eu

Strategjia e Milanit për transferimin e Florian Thauvin

mergata.eu

Fotografitë e Aro Moric me një vajzë, menaxheri i Kombëtares sqaron gjithçka

mergata.eu