Mergata News
Lajme

Pas shtimit të rasteve me koronavirus, Ministri Zemaj paralajmëron masa strikte

pas-shtimit-te-rasteve-me-koronavirus,-ministri-zemaj-paralajmeron-masa-strikte

Zemaj paralajmëron masa strikte pas shtimit të rasteve me Covid-19.

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj para gazetarëve ka thënë se nuk do të ketë izolim por, do të merren masa strikte për parandalim të Covid-19, që e lejon ligji anti-covid.

“Ne jemi duke analizuar dhe e analizojmë situatën çdo ditë, fjalën mbyllje dhe izolim e kemi larguar para tre muajve, do të bëjmë të pamundurën që të mos vijë deri te ai drejtim, ne do të marrim masa strikte që e ta parandalojmë përhapjen e infeksionit në çfarë do aspekti që na ofron ligji anti-covid”.

Zemaj tutje ka thënë se numri i testimeve është rritur në vazhdimësi, ai ka thënë se numri i testimeve në ditë ka arritur deri në 700.

“Numri i testimeve është rritur në vazhdimësi ka ditë që ka edhe testime mbi 700 në ditë varësisht prej nevojave, testimet nuk janë vullnetare dhe dëshirore por janë nevojat për të përcjellë dhe parandaluar përhapjen”

“Kapacitet testuese janë trefishuar në Institutin Kombëtarë të Shëndetit Publik, gjatë këtij muaji do të shpërndahen edhe 6 aparatura në të gjitha qendrat rajonale”, ka shtuar ai.

Ai ka thënë se dy ditëve të fundit ka pasur një rënie të lehtë të numrit të infektuar me covid-19.

“Gjatë dy ditëve kemi pasur një rënie të lehtë nga ai numri që kishim prej 90, do të thotë dje kemi pasur 77, dhe fatkeqësisht 60% të rasteve kanë qenë në Prishtinë, dhe të shohim sot do ta analizojmë se ka ka rrjedhur ky infeksion dhe analiza e parë është nga pakujdesia nga disa institucione publike dhe qendrore dhe nga tubimet në lokalet e gastronomisë, apo ceremoni mortore”.

TË NGJAJSHME

Arben Gashi: ‘Ne politike Albin Kurti per mua eshte vetem nje piun i vogel’

mergata.eu

Qeveria paralajmëron gastronomët: Respektoni masat, ose vazhdojmë me mbyllje të plotë

mergata.eu

Infetkolgu kosovar paraljmëron: Po hyjmë në një fazë në të cilën numri i rasteve të reja me COVID-19 mund të jetë më i lartë

mergata.eu