fbpx
Mergata News
Lajme

Një i vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit në Kosovë

nje-i-vdekur-nga-koronavirusi-ne-24-oret-e-fundit-ne-kosove

Janë konfirmuar 184 raste të reja me koronavirus në Kosovë.

IKSHPK njofton se nga 1.058 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, 284 kanë rezultuar pozitive, përcjell ORAinfo.

Ndërkaq në 24 orët e fundit janë shëruar edhe 72 pacientë të tjerë, kurse një person i prekur me koronavirus ka ndërruar jetë.

Postimi i plotë i IKSHPK-së:

72 TË SHËRUAR DHE 284 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.058 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 284 raste pozitive. Brenda 24 orëve është raportuar një rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast Klinika e Kardiologjisë, QKUK).

Numri total i rasteve pozitive është 18.910 raste nga 91.098 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 674 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 72 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 15.367 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.869.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 117 raste, komuna Gjakovë 28 raste, komuna Ferizaj 19 raste, komuna Fushë Kosovë 19 raste, komuna Podujevë 18 raste, komuna Pejë 12 raste, komuna Vushtrri 11 raste, komuna Drenas 8 raste, komuna Mitrovicë 7 raste, komuna Shtime 6 raste, komuna Obiliq 5 raste, komuna Prizren 5 raste, komuna Junik 4 raste, komuna Skenderaj 4 raste, komuna Kamenicë 3 raste, komuna Rahovec 3 raste, komuna Suharekë 3 raste, komuna Deçan 2 raste, komuna Gjilan 2 raste, komuna Klinë 2 raste, komuna Lipjan 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë, Han i Elezit, Istog dhe Malishevë.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

TË NGJAJSHME

LAJMI I FUNDIT: Rikthehet në PDK Fatmir Limaj

mergata.eu

Ministrja Haradinaj thotë se vizita e kryediplomatit grek jep sinjale për bashkëpunim drejt njohjes

mergata.eu

Këshilli Prokurorial del me planin 5 pikësh, pas tërheqjes së amerikanëve

mergata.eu