Mergata News
Auto&Tech

Një delfin robot mund të ndihmojë në përfundimin e robërisë së kafshëve

nje-delfin-robot-mund-te-ndihmoje-ne-perfundimin-e-roberise-se-kafsheve

Delfinin ultra-realist kushton midis 2.5 milionë deri në 4.2 milionë euro dhe shpreson se do të përdoret në filmat e Hollywood-it, transmeton lajmi.net.

“Janë rreth 3 mijë delfinë aktualisht në robëri që përdoren për të gjeneruar disa miliarda dollarë vetëm për përvojat e delfinëve. Dhe kështu kam shprehur dëshirë për të mësuar rreth delfinëve”, tha themeluesi i Edge Innovations Walt Conti.

Walt Conti, founder of Edge Innovations, controls an animatronic dolphin at the company’s warehouse in California

Animatronics mund të rikthejë audiencat e fikura nga parqet duke përdorur kafshë të gjalla, tha Conti. Rreth 20 vende evropiane tashmë kanë ndaluar ose kufizuar praninë e kafshëve të egra në cirk.

Edge gjithashtu bëri krijesat ujore të përdorura në filmat e njohur hollivudian “Free Willy”, “Deep Blue Deti” dhe “Anaconda”. /Lajmi.net/

TË NGJAJSHME

NASA dhe Nokia do ndrëtojnë pajisje për rrjet 4G në Hënë

mergata.eu

Çdo përmbajtje që i dëshiron vdekje Presidentit Trump, do të hiqet nga rrjetet sociale

mergata.eu

Dalin pamjet e veturës BMW M3

mergata.eu