Mergata News
Lajme

Një 29 vjeçar vdes në Burgun e Dubravës, këto janë inicialet e viktimës

nje-29-vjecar-vdes-ne-burgun-e-dubraves,-keto-jane-inicialet-e-viktimes

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Burgun e Dubravës.

Shërbimi Korrektues i Kosovës bën të ditur se mbrëmë rreth orës 22:41 në Qendrën Korrektuese Dubravë, i burgosuri me inicialet V. H i lindur më 1991, është gjetur i vdekur si pasoj e vet-varjes.

SHKK thekson se me të kuptuar për rastin, i menjëhershëm ka qenë intervenimi i stafit korrektues dhe atij mjekësor të qendrës, por përkundër përpjekjeve për reanimim nuk kanë arritur të kthejnë në jetë dhe si pasojë i njëjti ka ndërruar jetë.

“Sipas Raportit Mjekësor të Stacionarit, i burgosuri V.H në vazhdimësi ka pasur probleme shëndetësore të natyrës mendore për çka është trajtuar në vazhdimësi nga mjeku i burgut, psikiatri, psikologu, si dhe nga specialistët e Klinikës Psikiatrike dhe asaj Forenzike”, thuhet në njoftim.

ShKK njofton se V.H ishte i dënuar për veprën penale “Lëndim i rëndë trupor” dhe “Vjedhje e rëndë”.

Lidhur me rastin janë njoftuar Policia e Kosovës dhe prokurori, ndërsa SHKK ka themeluar Komisioni Hetimor Administrativ.

“Stafi mjekësor i Stacionarit të Burgut të Dubravës ka përgatitur dokumentacionin e nevojshëm lidhur me rastin. Autopsia do të verifikoj shkakun e vdekjes”, thuhet në njoftim.

TË NGJAJSHME

Grenell u premton serbo-amerikanëve: Nëse Biden zgjidhet president, do të rivendosë status-quo në Ballkan

mergata.eu

Tahiri i PDK-së kritikon LDK-në dhe VV-në për keqqeverisje në Prishtinë

mergata.eu

Albin Kurti prapë kryeministër, Lëvizja Vetëvendosje është pajtuar për qeveri pa zgjedhje“

mergata.eu