fbpx
Mergata News
Lajme

Nga këto Komuna vijnë të infektuarit me koronavirus

nga-keto-komuna-vijne-te-infektuarit-me-koronavirus

Komunat ku u konfirmuan rastet e reja me koronavirus.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka publikuar të dhënat e fundit rreth situatës me COVID-19 në vend. Në 24 orët e fundit ka vdekur një person, janë shënuar 80 raste të reja, ndërkaq janë shëruar 55 të tjerë, raporton Express

IKSHPK ka njoftuar se për 24 orë janë testuar 650 mostra.
“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 650 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 80 raste pozitive. Brenda 24 orëve është raportuar një rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast MIQ, QKUK)”, thuhet në njoftim.

Rastet pozitive janë shënuar në 16 komuna të vendit, ndërkaq edhe sot prin Prishtina, me 17 persona të infektuar.

“Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 17 raste, komuna Pejë 10 raste, komuna Podujevë 10 raste, komuna Fushë Kosovë 8 raste, komuna Gjakovë 7 raste, komuna Gjilan 6 raste, komuna Prizren 5 raste, komuna Suharekë 4 raste, komuna Shtime 3 raste, komuna Deçan 2 raste, komuna Drenas 2 raste, komuna Ferizaj 2 raste dhe me nga një rast komunat Klinë, Skenderaj, Viti dhe Vushtrri”, ka njoftuar IKSHPK.

Ndërkohë, numri total i rasteve pozitive është 16.425 raste nga 76.623 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 650 raste të vdekjes. Numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 14.460 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.315.

TË NGJAJSHME

Lajçak përmendi kompromisin e dhimbshëm, por cili do të jetë ai?

mergata.eu

Zëvendëskryeministri Tahiri u përgjigjet gastronomëve: Duhet të mësohemi që të jetojmë me pandeminë

mergata.eu

Kryeparlamentari i Shqipërisë lobon te Kuba për njohje të Kosovës

mergata.eu