Mergata News
Lajme

Ministri Reçica me hapa konkret për implementimin e marrëveshjes me Shqipërinë për mobilitet në punë

ministri-recica-me-hapa-konkret-per-implementimin-e-marreveshjes-me-shqiperine-per-mobilitet-ne-pune

Reçica me hapa konkret për implementimin e marrëveshjes me Shqipërinë për mobilitet në punë.

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, bashkë edhe me zëvendëskryeministren Albulena Balaj-Halimaj, kanë pritur sot në takim ambasadorin e Shqipërisë në Kosovës, Qemal Minxhozi, për të diskutuar lidhur me hapat që MPMS ka ndërmarrë në funksion të implementimit të Marrëveshjes për Mobilitet për Punë, që është nënshkruar në mbledhjen e fundit të dy qeverive.

Ministri i MPMS, Skender Reçica, ka shprehur se, me mbështetjen e madhe edhe të zëvendëskryeministres Balaj-Halimaj, janë të gatshëm për ta jetësuar sa më parë këtë marrëveshje, që për qëllim ka përmirësimin e fushës së punësimit dhe aftësimit profesional, integrimin e një tregu të përbashkët të punës Kosovë-Shqipëri, përmbushjen e nevojave të qytetarëve për lëvizje të lirë të punëtorëve, hapjen e horizonteve të bashkëpunimit dhe integrimit andej dhe këndej kufirit

TË NGJAJSHME

Dridhet Kosova, Ja Çka Ndodh Më Pas Konfirmimit Te Aktakuzes

mergata.eu

Shtetasit e këtyre 16 vendeve nuk mund të hyjnë në Kosovë pa test PCR

mergata.eu

Heshtja e Speciales, ende nuk dihet vendimi për propozim-aktakuzën ndaj Thaçit e Veselit

mergata.eu