Mergata News
Opinione

Mali i Zi vendi i parë në Evropë për nga infektimet me koronavirus

mali-i-zi-vendi-i-pare-ne-evrope-per-nga-infektimet-me-koronavirus

Mali i Zi vendi i parë në Europë për nga infektimet për 100 mijë banorë.

Mali i Zi renditet i pari në Evropë për nga numri i rasteve që nga fillimi i pandemisë, në 100 mijë banorë.

Sipas të dhënave të botuara në 16 Tetor, vendi ka një normë prej 2,385 rastesh të regjistruara me koronavirus për 100,000 banorë, ndjekur nga Armenia dhe Spanja.

Sipas të njëjtit numër të njerëzve të infektuar për 100,000 banorë, Maqedonia Veriore është në vendin e 11-të, dhe Bosnja dhe Hercegovina është në vendin e 14.

Në bazë të të njëjtave kritere, Kosova është në vendin e 17-të, Shqipëria në vendin e 27-të dhe Kroacia në vendin e 28-të.

Pason Ndiqet nga Sllovenia, e cila është pas Kroacisë, ndërsa Serbia është në vendin e 30-të me 509.12 të infektuar për 100,000 banorë.

Kur bëhet fjalë për shkallën e incidencës në shtatë ditët e fundit, numri më i lartë i të infektuarve për 100,000 banorë u regjistrua në Andorra, pasuar nga Republika Çeke, Belgjika dhe Holanda, ndërsa Mali i Zi është në vendin e pestë.

TË NGJAJSHME

Alarmohet Gjermania, këto qytete kërkojnë ndihmën e ushtrisë pas përhapjes së koronavirusit

mergata.eu

Protestat e myslimanëve kundër Macron, flet presidenti francez

mergata.eu

Apeli i Merkelit pas rekordit të rasteve me Covid-19 në Gjermani

mergata.eu