Mergata News
Lajme

Lajçak thotë se zgjidhja Kosovë – Serbi do të jetë e dhimbshme: Ata që do ta bëjnë do të jenë në anën e drejtë të historisë

lajcak-thote-se-zgjidhja-kosove-–-serbi-do-te-jete-e-dhimbshme:-ata-qe-do-ta-bejne-do-te-jene-ne-anen-e-drejte-te-historise

Lajçak ka thënë se zgjidhja Kosovë – Serbi do të jetë e dhimbshme, ata që do ta bëjnë do të jenë në anën e drejtë të historisë.

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, është pjesëmarrës në panelin e Forumit të Sigurisë në Beograd, i cili është duke u mbajtur virtualisht.

Lajçak në fjalimin e tij në këtë Forum ka thënë se zgjidhja mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë e dhimbshme.

“Tri qëllimet e procesit- normalizimi i marrëdhënieve, zgjidhjet në pajtim me normat dhe vlerat evropiane që sjellin rajonin më afër, kontributin në stabilitetin rajonal. Zgjidhja do të jetë një kompromis i dhimbshëm, por ata që e bëjnë do të jenë në anën e duhur të historisë”, ka thënë diplomati sllovak.

TË NGJAJSHME

Dorëzohet Agim Veliu: Ne i kemi humbur zgjedhjet në Podujevë

mergata.eu

Haradinaj flet pas takimit me Thaçin: S’më tha që ka ndonjë të re nga Specialja

mergata.eu

Nora e ka ftuar sot këtë mashkull në shtëpinë e saj

mergata.eu