fbpx
Mergata News
Lajme

Kosnett e quan të gabuar vendimin e Qeverisë për të shuar task-forcën kundër korrupsionit

kosnett-e-quan-te-gabuar-vendimin-e-qeverise-per-te-shuar-task-forcen-kunder-korrupsionit

Ambasadori Kosnett ka thënë se shuarja e Taskforcës kundër korrupsionit, vendim i gabuar i Hotit.

Ambasadori i SHBA’së, Philip Kosnett ka thënë se vendimi i qeverisë për të shuar task-forcën kundër korrupsionit ka qenë i gabuar.

“Mendoj se ka qenë vendim i gabuar pasi task-forca kundër korrupsionit ka qenë shumë efektive. Nëse do të modifikohej kjo task-forcë do të ishte diçka normale”, tha ai.

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë thotë se edhe shkarkimi i disa drejtorëve të institucioneve ka krijuar percepsionin te popullata se është bërë për shkaqe politike.

Kosnett nuk ka dashur të përgjigjet nëse pas vjedhjes së dy milionë euro dikush është dashur të japë dorëheqje.

“Qytetarët e Kosovës meritojnë të shohin një hetim serioz për këtë rast. Nuk është puna ime që të them se duhet të shkarkohet dikush…Njerëzit duhet të japin llogari për gabimet e tyre dhe gabimet që ndodhin në institucionet e tyre”.

TË NGJAJSHME

Presidenti Thaçi e pret në zyrë Lajçakun, Asociacioni temë kyçe e takimit

mergata.eu

Glauk Konjufca: Sondazhi i fundit VV-në e qet mbi 40%, me 50 deputetë

mergata.eu

Një person arrestohet në Pejë për veprën ‘grabitje’ – dërgohet në burgun e Dubravë

mergata.eu