fbpx
Mergata News
Mergata

Koreografja shqiptare, Ermira Goro, në Operën Kombëtare Greke

koreografja-shqiptare,-ermira-goro,-ne-operen-kombetare-greke

Koreografja shqiptare në Greqi, Ermira Goro, do të jetë në Operën Kombëtare Greke, në prodhimin e parë për Skenën Alternative, me punën e saj të re, transmeton albinfo.ch.

Në datat 16, 17 dhe 18 tetor ajo do të performojë një diptik të kërcimit modern bashkë me koreografin Ioannis Mandafounis. Një kuartet me muzikantë të njohur nga Orkestra Simfonike Shtetërore e Selanikut do të interpretojë veprat e Giorgos Koumendakis dhe Dimitra Trypani.

Ermira ka studiuar në Shkollën Kombëtare Greke të Vallëzimit. Vazhdon studimet në New York, ku ka bashkëpunuar me kompani ndërkombëtare të vallëzimit dhe krijoi punimet e saj të para koreografike. Nga viti 2007 deri në vitin 2018 ajo ka qenë pjesë e DV8 (Dance Visual 8) Physical Theatre.

FINALLY!!!! Back on stage with PLAN B. My new work in collaboration with Greek National Opera Ballet / Μπαλέτο…

Publiée par Ermira Goro sur Dimanche 11 octobre 2020

The post Koreografja shqiptare, Ermira Goro, në Operën Kombëtare Greke appeared first on Albinfo.

TË NGJAJSHME

Covid-19 në Kosovë: IKSHP ka dështuar, SHSKUK të jetë më profesionale dhe më transparente

mergata.eu

La Zvicrën për delet e Kosovës

mergata.eu

Dr. Fatime Imeri-Berisha drejton disa laboratorë të Covid-19 në Zvicër

mergata.eu