Mergata News
Mergata

Gazeta zvicerane shkruan për varrimin në Kosovë të tre të aksidentuarve

gazeta-zvicerane-shkruan-per-varrimin-ne-kosove-te-tre-te-aksidentuarve

Të mërkurën, disa ditë pas aksidentit që ndodhi në Gjermani, afër kufirit zviceran, është kryer në Kosovë ceremonia e varrimit të viktimave nga Schaffhauseni: Z.K. (35), djalit të tij F.K. (12) dhe nipit B.K. (18).

Gazeta 20 minuten shkruan për varrimin.

Siç është raportuar tashmë, gjatë kthimit nga pushimet në Kosovë, makina kishte rrëshqitur pak para kufirit me Zvicrën dhe qe përplasur ballë për ballë me një kamion, transmeton albinfo.ch.

Në aksident, tragjedisë i mbijetuan nëna 35 vjeçe dhe vajza 11 vjeçe mbijetuan tragjedisë.

Ceremonia e varrimit u zhvillua në Kosovë të mërkurën pasdite. Dhembja për goditjen që pësoi familja, është e madhe: Sipas M.I. (24), një mik i familjes, të paktën 50 miq nga Zvicra kanë udhëtuar në Kosovë për të marrë pjesë në varrim.

“Atmosfera është shumë e tensionuar dhe e trishtuar. Gjithnjë e më shumë njerëz po mblidhen”, thotë M. pak para se të fillojë ceremonia e varrimit.

Së bashku me nënën, vajzën dhe të afërmit e tyre, rreth njëmijë njerëz u thonë lamtumirë të dashurve të tyre, përcjell albinfo.ch.

Kryetari i komunës dhe politikanë të tjerë po ashtu kanë marrë pjesë në ceremoni.

Pjesëmarrësit në varrim kanë vendosur sende personale në varret e të ndjerve. Veç luleve, edhe një makinë lodër për B., i cili kishte shpresuar që më në fund të mësonte të ngiste makinën…

Edhe media të ndryshme vendore kanë raportuar nga ceremonia e varrimit

“U është dhënë lamtumira e fundit tre anëtarëve të familjes Krasniqi të cilët në mënyrë tragjike si pasojë e një aksidenti në Gjermani, humbën jetën disa ditë më parë”, shkruan fax.al.

Zaim, Bleon dhe Flori Krasniqi u përcollën në banesën e tyre të fundit, në varrezat e fshatit Rahovicë të Ferizajt në një ceremoni mortore në të cilën morën pjesë familjarë, miq të shumtë.

Të tre pjesëtarët e familjes Krasniqi vdiqën pas një aksident trafiku që kishte ndodhur në autostradën federale 31 mes lokaliteteve Uhlidngen-Muhlhofen dhe Meersburg, ndërsa po ktheheshin për në Zvicër”.

 

The post Gazeta zvicerane shkruan për varrimin në Kosovë të tre të aksidentuarve appeared first on Albinfo.

TË NGJAJSHME

Gjermania i njeh testet e bëra në Kosovë

mergata.eu

Zgjedhjet në Vjenë: Socialdemokratët (SPÖ) triumfojnë, ekstremet e djathtë (FPÖ) pësojnë debakël

mergata.eu

Diskriminimi i të huajve në Zvicër, Gjermani dhe Austri

mergata.eu