Mergata News
Lajme

Gati 17 mijë raste me koronavirus që nga marsi në Kosovë

gati-17-mije-raste-me-koronavirus-qe-nga-marsi-ne-kosove

Koronavirusi po vazhdon të përhapet në Kosovë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 889 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 104 raste pozitive.

Sipas Institutit, brenda 24 orëve janë raportuar dy raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

“Numri total i rasteve pozitive është 16.606 raste nga 78.161 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 652 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 42 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 14.561 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.393.Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 32 raste, komuna Pejë 11 raste, komuna Fushë Kosovë 8 raste, komuna Mitrovicë 8 raste, komuna Gjilan 5 raste, komuna Klinë 5 raste, komuna Skenderaj 4 raste, komuna Vushtrri 4 raste, komuna Gjakovë 3 raste, komuna Lipjan 3 raste, komuna Podujevë 3 raste, komuna Prizren 3 raste, komuna Deçan 2 raste, komuna Ferizaj 2 raste, komuna Malishevë 2 raste, komuna Suharekë 2 raste, komuna Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Drenas, Hani i Elezit, Istog dhe Shtime”, thuhet në njoftim.

TË NGJAJSHME

E Njihni apo jo? Kjo është Lala, vajza bukuroshe e Fatmir Limajt (FOTO)

mergata.eu

Pagesa në kryeqytet, Shpend Ahmeti i përgjigjet Hazirit

mergata.eu

‘Avulloi’ 2 milionë euro nga Thesari i Shtetit, kjo është kërkesa e prokurorisë për Labinot Grudën

mergata.eu