Mergata News
Lajme

Flet drejtori i Thesarit për vjedhjen 2 milionëshe: Është veprim individual

flet-drejtori-i-thesarit-per-vjedhjen-2-milioneshe:-eshte-veprim-individual

Drejtori i Thesarit për vjedhjen: Është veprim individual.

Drejtori i Thesarit, Ahmet Ismaili, përmes një letre publike ka thënë se vjedhja që ka ndodhur në institucionin që drejton është krejtësisht veprim individual.

Ai, në letër nuk ka folur për përgjegjësitë, por ka thënë se është çuar dëm mundi i shumë punëtorëve që në këtë kohë pandemie kanë punuar edhe me orar të zgjatur.

Ai tha se prej 16 tetorit është në izolim, pasi ka rezultuar pozitiv me COVID-19.

“Veprimi që ka ndodhur është krejtësisht individual, duke tejkaluar autorizimet ligjore, duke ndërmarrë veprime të palejuara, duke krijuar përdorues false në sistem dhe duke thyer/resetuar fjalëkalime të zyrtarëve përgjegjës të ministrisë, nga e cila janë marre mjetet. Pra, ka përdorur qasjet nga sistemi për të bërë krim, i cili ka pasur qëllim mashtrimin përmes manipulimit dhe thyerjes nga brenda të sistemeve, që bie në domenin e krimit kibernetik po ashtu. Ky veprim është kryer pa bashkëpunim dhe pa asnjë aprovim nga eproret”, ka thënë Ismaili në letër.

Për këtë vjedhje që u zbulua të mërkurën, u arrestua zyrtari i Thesarit Labinot Gruda, ndërkohë pronarë

TË NGJAJSHME

Ky është numri i rasteve aktive me koronavirus në Kosovë

mergata.eu

Shala: Jam ftuar nga Specialja si i dyshuar për vrasje

mergata.eu

Hoti: Jam shumë i kënaqur, Ja pas sa ditë mund ti tërhiqni paratë!

mergata.eu