Mergata News
Lajme

Flet 74-vjeçarja që jeton e vetme: Zgjohem në 4 të mëngjesit dhe gjithë ditën nuk futem brenda

flet-74-vjecarja-qe-jeton-e-vetme:-zgjohem-ne-4-te-mengjesit-dhe-gjithe-diten-nuk-futem-brenda

Rrëfehet 74-vjeçarja që jeton e vetme: Zgjohem në 4 të mëngjesit dhe gjithë ditën nuk futem brenda.

Ajo çdo ditë zgjohet në ora 4:00 të mëngjesit. Puna e parë e saj është ndezja e zjarrit.

Prej 30 vitesh Rrushe Qorraj jeton vetëm në fshatin Drelaj të Rugovës.

E moshuara asnjëherë nuk ka mundur të largohet nga ky vend.

Në kasollen e saj prej druri 74 vjeçarja kalon katër stinët e vitit dhe aty e gjen qetësinë.

“Unë zgjohem herët dhe ora 4 nuk më gjen fjetur. Përgatis ndonjë ushqim të mirë çfarë vet dëshiroj”, tregon e moshuara.

Përkundër viteve mbi supe, Rrushja asnjëherë nuk lodhet duke u kujdesur për 15 bagëti.

“Gjithë ditën nuk futem brenda. Merrem me punët e shtëpisë dhe pastrimin e ambientit”.

Të kaluarën e kujton me shumë nostalgji. Thotë se kanë kaluar mirë me njëri-tjetrin edhe pse ishin shumë banorë.

E moshuara thotë se pos ceremonive të gëzimit edhe ceremonitë e vdekjes nuk janë si më parë.

Për fëmijët e saj që jetojnë në botën e jashtme ka dhënë një mesazh.

“Vdekja ka pasur një ceremoni të dinjitetshme. Tash më nuk ka. Djalit tim i kam thënë se unë po vdes por ju mos u mërzisni hiq. Mos më bëni as të shtata e as ceremoni tjera. As të pame e asgjë. Merri njerëzit dhe dërgoj në hotel e jepuni të hanë e të pinë. Si po veprojnë tash mos bëni. Shamijat e bardha janë dukur bukur. Tash [femrat] s’po merren vesh a janë gra a burra me ato flokë të lëshuara. Vijnë në dhoma dhe qeshin më zë. Ato nuk i kisha pranuar në shtëpi”, tregon më tej e moshuara.

TË NGJAJSHME

Hajde Vjosë hajde: Me veturë zyrtare, kalon vikendin në Bogë! (FOTO)

mergata.eu

URIME: Ja si do t’i merrni ndihmat që do ti jap shteti…

mergata.eu

Një aksident i rëndë trafiku në magjistralen Prishtinë-Pejë

mergata.eu