Mergata News
Sport

Enver Tahiraj – lojtari i sfidave të Gjeneratës së Republikës

enver-tahiraj-–-lojtari-i-sfidave-te-gjenerates-se-republikes

Enver Tahiraj është një prej lojtarëve që i takojnë Gjeneratës së Republikës.

Si të gjitha sportet tjera edhe volejbolli ka luajtur rol të madh në vitet e 90-ta, duke iu kundërvu regjimit kriminal serb.

Tahiraj i takon Gjeneratës së Republikës.

Ai ka qenë ndër volejbollistët më të talentuar në vitet e 90-ta, ka luajtur me sukses në vitet më të rënda, kur Kosova ishte e rrethuar nga të gjitha anët nga pushtuesi serb.

Tahiraj me një armatë sportistësh, në kushte të vështira dhe fusha të improvizuara, i kanë zhvilluar garat por asnjëherë nuk u ndalën përkundër presionit dhe kërcënimeve që vinin nga milicia serbe.

Ai është krenar që i takoi periudhës më të vështirë por edhe më të lavdishme të sportistëve shqiptarë të Republikës së Kosovës, periudhës kur i rezistuan agresorit serb.

Tahiraj edhe sot është një kontribuues i madh në të gjitha sportet, njihet si njeri i qetë, fjalëpak, profesionist dhe punëtor i madh në fushën e sportit.

TË NGJAJSHME

Napoli me fitore përmbysëse, s’ka minuta për Amir Rrahmanin

mergata.eu

De Jong zbulon këshillat që i dha Koeman

mergata.eu

Milan – Sparta Praga, shënohet edhe një tjetër super-gol

mergata.eu