fbpx
Mergata News
Lajme

Eliot Engel “befason“ me deklaratë për Qeverinë Albin Kurti, Ja çka thotë ai

Në mbledhjen e Komitetit, udhëheqësi i saj për Marrëdhënie me Jashtë në Dhomën e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA), Eliot Engel ka folur rreth çështjeve të Ballkanit Perëndimor.

Në diskutimin e tij ka qenë edhe shteti i Kosovës, sipas Engel administrata e udhëheqhur nga Donald Trump me veprimet e saj ka kontribuar në rrëzimin e qeverisë të udhëhequr nga lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti shkruan Gazeta Insajderi.

Engel ka përmendur kushtin e vendosur nga i dërguari special të ShBA-së, për dialogun Kosovë-Serbi që Kosova të heqë taksën ndaj produkteve të Serbisë dhe cicërimën e djalit të presidentit Trump se ShBA do t’i largoj trupat e saj nga Kosova.

Për fat të keq me veprimet e administratës Trump kemi kontribuuar në rrëzimin e Qeverisë së Kosovës jo shumë kohë më parë. I kemi thënë Kosovës se nuk mund të aplikojë bazën e reciprocitetin në tregti me Serbinë, që është parim themelor. Madje vendosëm edhe frena në ushtrinë mbrojtëse të vogël të Kosovës. Këto gjëra duhet të ndalin. E shpresoj që administrate e re e zgjedhur Biden të rregullojë këtë”, ka thënë Engel. /Insajderi.org

TË NGJAJSHME

Ministria e Shëndetësisë dhe IKSHPK: Situata me COVID-19 në Kosovë është serioze

mergata.eu

Ymeri: Shkarkimi i ish-Drejtorit të Policisë lidhet me arrestimin e Haki Rugovës

mergata.eu

LDK dhe PDK do të dorëzohen para ambicies presidenciale të Ramushit, Vjen paralajmërimi

admin