fbpx
Mergata News
Lajme

Ekskluzive: Masat e reja, nga ora 18:00 do të ketë kufizime, ja në cilat komuna

Ministri i Shëndetës sie, Armend Zemaj ka mbledhur sot Komitetin për vlerësim të situatës pande mike në vend. Sot pritet marrja e disa vendimeve parandaluese pas rrítjes së shífrave në vend.
Media mëson se ma sa e parë që do të merret është ndryshimi i orarit të punës të shumicës së bizneseve.

Orari do të ndryshojë nga ora 21:00 që ishte deri më sot, në orën 18:00 deri në 05:00 të mëngjesit.

Vendimi i ri ndalon veprimtarinë e subjekteve afariste, bizneseve, përveç furrave, barnatoreve dhe marketeve të vogla.

Vendimi këtë vikend do të vlejë vetëm për komunat që janë në zonën e kuqe aktuale më numrin e ras teve me Cov d19.
Të hënën pritet që të shqyrtohen masa shtesë varësisht sítuatës pande mike në vend.

TË NGJAJSHME

Ana Brnabiç: Në vitin 2021 Kosova nuk do ta feston më pavarësinë, është pjesë e Serbisë!

mergata.eu

Rreth 10 mijë euro ndan Zyra e Kryeministrit për larjen e automjeteve zyrtare

mergata.eu

Deputeti i PDK-së bashkë me gruan dhe vajzën dalin pozitivë me Covid-19

mergata.eu