fbpx
Mergata News
Lajme

BIK-u merr vendim: Para hyrjes në xhami duhet të bëhet ky veprim

bik-u-merr-vendim:-para-hyrjes-ne-xhami-duhet-te-behet-ky-veprim

BIK-u ka marrë vendim që të bëhet ky veprim para hyrjes në xhami.

Kryesia e Bashkesisë Islame të Kosovës ka marrë dy vendime me qëllim të parandalimit të përhapjes së pandemisë COVID-19.

Përmes një njoftimi, BIK-u ka njoftuar se para kryerjes së të gjitha ceremonive fetare brenda dhe jashtë objekteve të bëhet fillimisht matja e temperaturës së të gjithë besimtarëve para kryerjes së riteve fetare.

Tutje në njoftim kërkohet nga të gjithë besimtarët që në të gjitha rastet të mbajnë higjienen e tyre, të pastrojnë duartë, të mbajnë maskën dhe të mbajnë distancën fizike.

TË NGJAJSHME

Ministri Zemaj takon krerët e Bashkësive fetare në Kosovë, kanë një apel për besimtarët

mergata.eu

Whyte: Republika Srpska nuk do të jetë model për Asociacionin

mergata.eu

Haradinaj shkon në zyre të presidentit, thotë se nuk largohem nga këtu.

mergata.eu