Mergata News
Sport

Barcelona i jep një ‘goditje’ të madhe yllin të njohur

barcelona-i-jep-nje-‘goditje’-te-madhe-yllin-te-njohur

Lojtari shumë i njohur ka marrë një ‘goditje’ të madhe nga skuadra e Barcelonës.

Miralem Pjanic ishte blerja më e bujshme e Barcelonës gjatë merkatos së kësaj vere, por mesfushori boshnjak ka luajtur vetëm 27 minuta në 4 ndeshjet e para sezonale të katalanëve.

Kjo pasi forma e Pjanic nuk është aspak në nivelet e pritura dhe burime pranë klubit spanjoll bëjnë me dije se mesfushori po punon shumë për të përmirësuar kondicionin e tij fizik, që është dukshëm më i ulët se i shokëve të ekipit.

Futbollisti u ble nga Juventusi për një operacion që e kaloi shifrën e 50 milionë eurove, por deri tani duket se trajneri Koeman nuk e sheh si një alternativë të vlefshme për rreshtimin 4-2-3-1 që po aplikon te Barcelona.

Kjo pasi për trajnerin holandez është më i vlefshëm De Jong, ndërsa Busquets është i domosdoshëm për të siguruar ekuilibrin takti të skuadrës, ndaj edhe shanset për Pjanic në fushë kanë qenë me pikatore.

Megjithatë në sfidën e mesjavës ndaj Ferencvaroshit në Ligën e Kampionëve, mesfushori boshnjak pritet të marrë një fanellë titullari, të cilën do të duhet ta djersijë shumë për të bindur trajnerin Koeman se mund të jetë pjesë e rëndësishme e formacionit katalan.

Nga ana tjetër drejtuesit e klubit po monitorojnë me vëmendje situatën e Pjanic dhe nëse nuk do të ketë zhvillime pozitive, atëherë do të provojnë t’i gjejnë një sistemim tjetër që në janar, duke qenë se adhuruesit e boshnjakut nuk mungojnë, me PSG-ne e Manchester City-n që janë gati ta “rrëmbejnë”.

TË NGJAJSHME

Mësohet: Kjo është ora në të cilën do të zhvillohet finalja e madhe e Distrie Krasniqit

mergata.eu

Ndeshja Real Sociedad – Napoli, këto janë formacionet zyrtare

mergata.eu

Nora ekspozon trupin në këtë veshje të ngushtë, Roberti do të bëhet pishman

mergata.eu