Mergata News
Mergata

Ambasadori Pllana takon kryesinë e Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Austri

ambasadori-pllana-takon-kryesine-e-rrjetit-te-bizneseve-shqiptare-ne-austri

Ambasadori Lulëzim Pllana priti të premten në Ambasadën e Kosovës kryesinë e Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Austri, të udhëhequr nga kryetari Yll Blakaj dhe udhëheqësit e degëve të Rrjetit nga tërë Austria.

Gjatë këtij takimi janë diskutuar mënyrat e bashkëpunimit intensiv mes Ambasadës dhe Rrjetit për mundësitë e plasimit të produkteve kosovare në Austri si dhe investimeve të diasporës sonë në Kosovë.

Kryesia e Rrjetit e udhëhequr nga kryetari Yll Blakaj dhe udhëheqësit e degëve të Rrjetit nga e gjithë Austria e informuan ambasadorin Pllana për aktivitetet e deritashme të Rrjetit, projektet aktuale dhe planet, shkruan rrjeti.at.

“Janë dy projekte të reja, të cilat po përpiqemi ti realizojmë: krijimi i një hapësirë si showroom dhe stacion në Vjenë  për prodhuesit e Kosovës. Që Austria të jetë një hap i Kosovës drejt shteteve tjera të Evropës. Dhe hapja e një qendre të bizneseve të diasporës shqiptare në Prishtinë”, tha Blakaj, përcjell Albinfo Austria.

Në anën tjetër, ambasadori Pllana falendëroi kryesinë e Rrjetit për angazhimin që nëpërmjet veprimtarisë së tyre  promovojnë edhe vlerat e shtetit të Kosovës në Austri.

Ai paraqiti para afaristëve plane të shumta në fushën e ekonomisë dhe shprehu gatishmërinë për të përkrahur bizneset shqiptare.

“Në dyqanet austriake gjenden hapësirat e caktuara ku shiten shumë produkte nga Ballkani dhe për fat të keq nuk ka produkte të Kosovës. Kjo duhet të ndryshoj. Dhe, unë kam realizuar takime në Kosovë te disa prodhues dhe në Austri, për të parë se çka mund të bëjmë në këtë drejtim”, ka thënë Pllana.

Ambasadori premtoi se do të kanë përkrahjen e tij dhe të Ambasadës së Kosovës në Austri për çfarëdo kërkesë të tyre.

 

 

 

 

The post Ambasadori Pllana takon kryesinë e Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Austri appeared first on Albinfo.

TË NGJAJSHME

Nesër u jepet lamtumira e fundit në Kosovë dy të rinjve që vdiqën në Gjermani

mergata.eu

Reiden, Luzern: Humb jetën në vendin e punës 32 vjeçari nga Klina

mergata.eu

Albinfo.ch transmeton live koncertin “Klassik trifft Ethno” në Vjenë

mergata.eu