Mergata News
Opinione

Alarmon OBSH: Rritje e shpejtë e numrit të rasteve me Covid-19 në shumë vende

alarmon-obsh:-rritje-e-shpejte-e-numrit-te-rasteve-me-covid-19-ne-shume-vende

Në shumë vende po rriten frikshëm rastet e reja me koronavirus.

Hemisfera veriore ndodhet në një çast kritik të pandemisë COVID-19, paralajmëroi sot kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Shumë vende po shohin një rritje eksponenciale në rastet e COVID-19”, tha ai dhe kjo po bën që spitalet dhe njësitë e kujdesit intensiv të jenë afër ose të kenë tejkaluar kufijtë e tyre të kapacitetit, kur jemi veçse në tetor”, tha ai në një konferencë për shtyp, raporton ATSh.

Ai theksoi se muajt e ardhshëm do të jenë shumë të vështirë, pasi disa vende janë në një rrugë të rrezikshme.

TË NGJAJSHME

COVID-19: Spanja në gjendje të jashtëzakonshme edhe gjashtë muaj

mergata.eu

Presidenti Trump thotë se e ka mundur koronavirusin

mergata.eu

Pamje të rënda nga Vjena: Momenti kur terroristi privon nga jeta njerëzit pa iu dridhur qerpiku

mergata.eu