Mergata News
Auto&Tech

80% e makinave në të gjithë botën janë njëra nga këto katër ngjyra

80%-e-makinave-ne-te-gjithe-boten-jane-njera-nga-keto-kater-ngjyra

Kritikët e makinave shpesh flasin se si në ditët e sotme të gjitha makinat duken njëjtë. Kjo ka të bëjë me faktin se shumë kompani bëjnë bashkëpunime ose ndryshimet në dukje të makinës bëhen që t’i përshtaten aerodinamikëve dhe sigurisë më mirë, shkruan “CNCB”, transmeton lajmi.net.

Mirëpo kjo vlen edhe për ngjyrat e makinave.

80%  e makinave në të gjithë botën janë akromatike, pra me ngjyra jo të larmishme, siç janë e bardha, e zeza, ngjyrë hiri dhe ngjyrë argjendi.

39% janë të bardha dhe 39% tjetër janë ngjyrë të zezë, hiri ose argjendi.

Vetëm 9% janë të kaltra, dhe 7% të kuqe.

Shumica e përdoruesve me ngjyra akromatike thonë se ngjyra e makinës mund të ja uli vlerën makinës shumë gjatë rishitjes prandaj ata zgjedhin ngjyra neutrale.

Markat e veshjes së makinave thonë se ata po shtojnë efekte të ndryshme tek makinat e reja, si p.sh. fjolla metali, ose copëza xhami, që i japin një dukje më futuriste makinës. Ata thonë se ngjyra e makinës është gjëja e parë që do të vërej blerësi. /Lajmi.net/

TË NGJAJSHME

Këto janë veçoritë kryesore të BMW 4 2020

mergata.eu

Sony qartëson rreth karakteristikave të modelit të ri, pas frikës së përdoruesve se ata po përgjohen

mergata.eu

Zbulohet arsyeja pse iPhone 12 mund të jetë më i shtrenjtë

mergata.eu