fbpx
Mergata News
Lajme

30 mijë punëtorë u larguan nga puna për shkak të pandemisë

30-mije-punetore-u-larguan-nga-puna-per-shkak-te-pandemise

Pandemia ka dëmtuar rëndë ekonominë e Kosovës.

Si pasojë e pandemisë shumë biznese po mbyllen përderisa shqetësues mbetet fakti se numri i tyre po rritet vazhdimisht.

Sipas një hulumtimi të Odës së Afarizmit të Kosovës, për shkak të pandemisë, deri më tani nga puna janë larguar rreth 30 mijë punëtorë.

Në OAK thonë se shumë ndërmarrje janë mbyllur për shkak të gjendjes me Covid-19 dhe se numri i tyre po rritet në vazhdimësi andaj i bëjnë thirrje Kuvendit të Kosovës që sa më shpejt të miratojnë Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike.

Thonë se nëse vazhdohet me këtë avaz dhe nëse bizneset nuk kanë përkrahjen e duhur nga shteti gjatë muajve në vijim, numri mund të arrijë në 50 deri në 70 mijë qytetarë.

TË NGJAJSHME

Sot, mot i ndryshueshëm

mergata.eu

Zbulohet çka bëri Kadri Veseli ditën para se të udhëtonte për Hagë

mergata.eu

Haradinaj ofertë PDK-së: Nëse m’i jepni votat për President, ua kthej edhe unë!

mergata.eu