Mergata News
Lajme

186 raste të reja me koronavirus në Kosovë, shërohen 54 të tjerë

186-raste-te-reja-me-koronavirus-ne-kosove,-sherohen-54-te-tjere

Janë konfirmuar 186 raste të reja me koronavirus në Kosovë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se nga 1.049 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, 186 kanë rezultuar positive, përcjll ORAinfo.

Ndërkaq sot janë shëruar edhe 54 pacientë të tjerë kurse dy persona kanë ndërruar jetë.

Postimi i plotë i IKSHPK-së:

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.049 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 186 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar dy raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (MIQ, QKUK).

Numri total i rasteve pozitive është 17.943 raste nga 87.147 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 663 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 54 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 15.088 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.192.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 72 raste, komuna Gjilan 20 raste, komuna Fushë Kosovë 17 raste, komuna Gjakovë 15 raste, komuna Vushtrri 9 raste, komuna Skenderaj 8 raste, komuna Pejë 7 raste, komuna Ferizaj 6 raste, komuna Mitrovicë 6 raste, komuna e Lipjan 5 raste, komuna Obiliq 4 raste, komuna Drenas 3 raste, komuna Prizren 3 raste, komuna Deçan 2 raste, komuna Suharekë 2 raste dhe me nga një rast komunat Istog, Kamenicë, Klinë, Malishevë, Podujevë, Rahovec dhe Shtime.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

TË NGJAJSHME

Dy vëllezërit nga Deçani, që i goditi treni u dërguan në stacion nga e ëma

mergata.eu

Gëzimja del në rrugë e veshur me fustan të gjatë, habiti të gjithë me këtë veprim

mergata.eu

A do të izolohet Prishtina, sot takohen Zemaj e Ahmeti

mergata.eu